Lazy Adventure » 2013 - 1. závod v Branicich
Příprava trati na 1. závod v Branicich

2013 - 1. závod v Branicich PL

Lazy Adventure 2013 , první závod v BRANICICH.

První závod Lazy Adventure 2013 jsme uspořádali za podpory sponzozů ALSAP, BÄR CARGOLIFT PRAHA, KOFOLA a.s., PIVOVARY LOBKOWICZ, RECA, OFFROADCZ.CZ a to již v pátek 15. března 2013 v obci Jakartovice.

Sjeli se české, polské a jedna rakouská posádka. V pátek se startovalo do noční etapy , která začala průjezdem přes potok, trochu ztíženým výjezdem z potoka do táhlého úvozu a potom následovala už rychlá pasáž mezi poli, kde na konci bylo kontrolní razítko a jejikož některé posádky měli tak "naspěch", že kontrolní razítko minuly, musely v sobotu startovat až na konci startovního pole. Nejrychleji zajela noční etapu posádka Petra a Michal - Patrol GR Y61.

Již v noční etapě došlo k poškození jednoho krátkého Patrolu polské posádky Jirzi s Malym, kterému po projetí cílem vypověděl službu motor, tak se staly největšími smolaři celého závodu. Posádka s Jeepem lehce zavadila levým předním blatníkem. Takže do sobotní etapy startovaly již o dvě posádky méně.

V sobotu první posádka startovala z Jakartovic krátce po deváté hodině a další posádky startovaly v čtyř-minutovém intervalu za první posádkou. Itinerář zavedl posádky na české straně pro první kontrolní razítka do lesních úseků a po přejezdu hranice do Polska už začal "opravdový" závod.

V pískovnách už někteří minuli kontrolní razítka a jiní zase museli trochu zabojovat, aby je získali. Po rozehřátí se v písku, pokračovali soutěžící asfaltovým přejezdem do lesních a bahenních úseků. Získání jednoho z razítek v blátě se stalo pastí pro Toyotu LC 100 - Dokturek s Dluhym a musely počkat na vyproštění posádkou jedoucí s Nissanem Patrol GR Y60 - Franek s Pawlem. Franek s Pawlem se musely vrátit více jak 20 km pro zapadlou posádku a za to jim patří velké sportovní uznání a dík. Dál trasa vedla tak, aby všechny posádky viděly panoramata Jeseníků, Praděd, Krnov z polské strany a Cvilín. Po krátké vyhlídce se všichni dostali k řece, kde jeli po levém břehu řeky Opavy a minuli hraniční kámen, který i ztracené snadno zorientoval. Když startovní pole překonalo zhruba 50 km jízdy cestou necestou, tak se dostali do občerstvovacího místa, kde proběhlo klasické opékání klobás s doplněním nealko tekutin. U ohniště bylo jedno razítko umístěné ve svahu tak, že kdo ho chtěl získat, musel vyjet - spíš se vytáhnout na navijáku. Jen dvě posádky toto razítko nazískaly, ale všichni ostatní, kteří se vytahovali, měli spoustu "fanoušků a odborníků", kteří jim"dobře" radili, jak to mají nejlépe provést.

Po opečení klobás se trasa závodu dostala do druhé poloviny a začala se opět otáčet na českou stranu. Ale ještě jedno razítko způsobilo dámské posádce Veronika s Martjou trochu starost, když si jejich Patrol pod sebou vyhrabal čtyři důlky a dál se nechtěl bez cizí pomoci pohnout. První posádka, která přijela, Petra s Michalem, tak holkám pomohla a ty mohly poračovat dál. Posádky, které již zpátky jely podle toho, že "domů už trefí bez problémů", tak minuly jedno z posledních kontrolních razítek a to jim chybělo v celkovém součtu.

Celá trasa měla přes 90 km, kdy se střídaly rychlé úseky s technickými pasážemi a protože se změnilo v sobotu zasádním způsobem počasí, tak dvě kontorlní razítka nezískala žádná posádka, nebo spíše nebyly nikomu uznány, protože se všechny auta před posledním sjezdem otočila a vrátila se na trasu v protisměru, čož pravidla neumožňují. Sjezd za touto trialovou pasáží je dost na srdce i za normálních povětrnostních podmínek a když napadl snih, tak se už nenašel nikdo, kdo by nepoužíval alespoň "trochu" mozek a neměl pud sebezáchovy. Když ne řidič, tak aspoň navigátor. A o tom, kdo je jaký "srdcař" svědčí dost výmluvné výsledky, když mezi třemi nejlepšími se umístily na druhém místě Veronika s Matrjou a třetí skončila Petra s Michalem. Prvenství opět získala posádka Hubert s Dášou , jedoucí "dyskoškou" - gratulujeme. Také je potřeba vyzvednout výsledek posádky jedoucí s Toyotou LC 70, Waldek se Sárou, které není ani patnáct let a chybělo jim jen jedno kontrolní razítko k získání celkově třetího místa. Možná, že v budoucnu o této slečně ještě v offroad sportu něco uslyšíme.

Sobotní večer měl stardardní průběh, vyhlášení výsledků, předání cen - pití šampusu z vítězných pohárů a volná zábava do brzkých ranních hodin. Jen ti opravdu nejodvážnější odjížděli v ranních hodinách. Ti, co jsou "méně odvážní" vyrazili k domuvu až po poledni.

 

Výsledky prvního závodu Lazy Adventure 2013.

Kategorie ADVENTURE:

1. Hubert Plaček/Dáša Plačková (LC Discovery)

2. Veronika Bělicová/Martina Kaňová (Nissan Patrol GR Y60 - krátký)

3. Petra Pravdová/Michal Němec (Nissan Patrol GR Y61 - "autobus")

 

Za offroadcz

Roman